Škůdci pokojových rostlin nebo rostlin uschované ve sklepě nebo v zimní zahradě

Často se jedná o mšice, svilušky nebo červce (štítenky či puklice).

Jak je od sebe poznat a co na ně opravdu funguje?

Mšice

je hmyz většinou zelené barvy, okem viditelný. Škodí sáním na mladých listech nebo stoncích. Typickým příznakem jsou zkroucené listy ulepené medovicí, kterou mšice vylučují. Napadené listy se často deformují a postupně opadávají. Rostlina chřadne.

Svilušky

jsou malí oranžoví roztoči, kteří vytváří na rostlině pavučinky. Okem jsou viditelní. Svilušky sají na listech, především mezi žilnatinou jsou vidět světlejší vysáté listy. Svilušky milují teplo a sucho.

Štítenky či puklice

Patří k nejvíce odolným škůdcům na rostlinách. Jejich tělo pokrývá krunýř, štít, který je chrání před působením chemických přípravků. Také i tito škůdci rádi sají na mladých a zdravých listech. Často jsou vidět na palmách, listech orchidejí nebo oleandru.

 

Pro úspěšné vyhubení těchto škůdců je vždy důležité, provést postřik co nejdříve, tj. čím je menší množství škůdců na rostlině, tím lépe.

Zejména u červců (puklice, štítenky) je nutné provést postřik v době, kdy nejsou škůdci ještě dospělí. V dospělosti je krunýř již velmi pevný a odolný. Jejich hubení je pak již velmi obtížné.

Ošetření chemicky, vždy mimo byt!

 

Na různé škůdce se používají většinou odlišné typy chemických přípravků (insekticidů):

 

- pro hubení mšic, molic se používá např. Proti mšicím a molicím (Mospilan)

- pro hubení svilušek např. Nissorun 10 WP

- pro puklice a mšice, např. Sanium Systém

 

U těchto chemických přípravků je potřeba rostliny pro aplikaci odnést z bytu, tj. např. do zimní zahrady, nebo na terasu (pokud nemrzne). Chemickými koncentráty není možné „stříkat“ uvnitř bytu (kvůli bezpečnosti a zdraví).